Choď na obsah Choď na menu
 


Šedé fotoaparáty Leica IIIc/IIIc K

8. 7. 2017

 

V priebehu rokov 1942 až 1944, tj. v čase keď prebiehala výroba fotoaparátu Leica verzie IIIc, resp. IIIc K, sa v Nemecku začal výraznejšie prejavovať nedostatok rôznych strategických surovín a medzi nimi aj chrómu. Táto situácia spôsobila vznik zaujímavej varianty fotoaparátov Leica IIIc, ktorá nebola vyhotovená s chrómovaným povrchom, ale povrch tela, ako aj polep z vulkanitu boli natreté šedou (šedomodrou) farbou. Tieto fotoaparáty našli svoje uplatnenie tak na civilnom trhu, ako aj v rôznych zložkách nemeckých ozbrojených síl, a preto sa dodávali s vojenským označením. Práve kvôli tejto skutočnosti bývajú niekedy všetky šedé fotoaparáty Leica IIIc chybne označované ako vojenské. Odhaduje sa, že ich celkovo vzniklo 3415 exemplárov (v štyroch sériách od sériového čísla 387201 v roku 1942 až po sériové číslo 391699 v roku 1944), čo z nich v dnešnej dobe robí žiadané zberateľské predmety.

kbh-hans-hubmann-recently-awarded-the-seestern-i.-klasse.jpg

Vzhľadom k tomu, že tieto fotoaparáty boli celkom určite používané aj vojenskými spravodajcami pozemnej armády - KBH (pozri foto vyššie), chcel som samozrejme získať jeden z týchto vzácnych prístrojov do svojej zbierky, avšak ich vysoká cena na trhu nakoniec spôsobila, že som nedávno nechal do šedej lakovanej podoby (avšak bez vojenského značenia) upraviť jeden z mojich chrómovaných fotoaparátov Leica IIIc sériového čísla 381671, ktorý odteraz budem pravidelne využívať pri fotení na reen a living history akciách.

img_2346.jpg

V určitých prípadoch mohli byť fotoaparáty Leica vybavené objektívmi od firmy Carl Zeiss Jena, ktoré boli domovskou továrňou konvertované na závit M39. Väčšinou sa jednalo o vynikajúce objektívy CZJ Sonnar F/1,5 a F/2, 50 mm ako aj Sonnar F/2, 85 mm, resp. Sonnar F/4, 135 mm (pre info k týmto objektívom pozri príspevky k fotoaparátom Contax II a Contax III). Keďže ide o objektívy konvertované len vo veľmi malých množstvách je ich získanie veľmi ťažkou a najmä nákladnou záležitosťou, ktorú komplikuje výskyt množstva povojnových napodobením vydávajúcich sa za tieto vojnové originály vyrobených na základe sovietskych kópií týchto objektívov vyrábaných pod značkou Jupiter. Podarilo sa mi však zohnať aspoň povojnovú verziu objektívu CZJ Sonnar F/1,5, 50 mm so závitom M39, ktorý bol zrejme vyrobený v roku 1952 (má sériové číslo 3583057). Od vojnových originálov sa odlišuje použitím ľahšej hliníkovej zliatiny namiesto ťažšej a solídnejšej pochrómovanej mosadze a viditeľne menej kvalitným dielenským spracovaním, čo bolo dané ťažkými povojnovými pomermi v továrni Carl Zeiss v Jene.

img_3298.jpg