Bell&Howell Filmo 70da
Firma Bell&Howell Company sídliaca v Chicagu uviedla v roku 1931 na trh nový model svojej 16 mm filmovej kamery Bell&Howell Filmo 70da. Oproti prvému modelu sa nová kamera odlišovala hlavne otočným bajonetom v prednej časti, na ktorom bolo možné namontovať celkovo až tri objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami. Kvôli tomuto novému usporiadaniu sa zmenil aj hľadáčik na ľavej strane kamery. V jeho tubuse sa zjavil otáčajúci sa bubon, ktorý podľa zvoleného objektívu zväčšoval, alebo zmenšoval obraz v hľadáčiku, aby sa tým simulovalo to, čo daný objektív presne sníma. Takisto sa na pravom boku kamery objavil malý okrúhly hľadáčik (označovaný critical focuser device), pomocou ktorého mohol kameraman skontrolovať zaostrenie hociktorého z troch objektívov. Oproti starším modelom sa zvýšil aj počet možných rýchlostí natáčania na celkovo sedem (8, 12, 16, 24, 32, 48 a 64 záberov za sekundu, normálna rýchlosť bola 16 záberov za sekundu). Týmito vylepšeniami sa amatérska 16 mm kamera sa vlastne o kúsok priblížila profesionálnym modelom tej doby. Vo výbave väčšinou bývali rôzne britské objektívy Cooke od firmy Taylor-Hobson. Niektoré kamery tejto verzie boli neskôr vylepšené možnosťou pripojenia k elektromotoru, resp. poháňania kľukou, alebo možnosťou použitia externých filmových kaziet pre väčšie množstvo filmového materiálu (bežné cievky používané v tejto kamere dovoľovali expozíciu iba 30 m filmu). Základná verzia tejto verzie kamery bola poháňaná pružinovým motorom, ktorý sa ručne naťahoval pomocou kľúča na pravej strane (oproti staršiemu modelu 70a bol už tento kľúč integrovaný, aby nedošlo k jeho strate). Vzhľadom k solídnej konštrukcii a relatívne ľahkej obsluhe a dostupnej cene boli tieto kamery vo svojej dobe používané amatérskymi filmármi. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa mnohé z nich ocitli na frontových líniách v rukách vojakov väčšiny bojujúcich armád.
Moja kamera Bell&Howell Filmo 70da má výrobné číslo 142927, a zrejme bola vyrobená hneď v roku 1931. K jej príslušenstvu patrí kožený prepravný kufor, ako aj dva objektívy Cooke britskej firmy Taylor-Hobson; jeden Anastigmat s ohniskovou vzdialenosťou 15 mm (F/2,5) so sériovým číslom 215903, a ďalší F/1,8 objektív s ohniskovou vzdialenosťou 1 palec (približne 25,4 mm) so sériovým číslom 210672. To znamená, že podľa dostupných informácií uzreli svetlo sveta pred rokom 1939. K pôvodným objektívom som získal teleobjektív Cooke Telekinic Anastigmat takisto od firmy Taylor-Hobson s ohniskovou vzdialenosťou 75 mm (F/4). Medzi príslučenstvom tiež vyskytuje adaptér na objektív s väčším priemerom závitu (bohužiaľ zatiaľ pre mňa neznámym).
Kamera má za sebou premiéru, podarilo sa s ňou natočiť krátky film z living history akcie Dukla 1944 / 2024, ktorý Vám týmto predstavujem.
Dukla 2024: